Metsast me tuleme

Põlismetsade muusikud. Džunglist ja kuusikust.

Põlismetsa võib võrrelda vana rahvalauluga: see on metsik, salapärane, täis elujõudu ja iseolemise maagilist ilu. Nii põlise laulutraditsiooni kui põlismetsa kujunemiseks läheb sadu, vahel isegi tuhandeid aastaid. Ja täpselt samamoodi nagu vanades rahvalauludes on “kõik sees” – inimese elu, rahva kujunemislugu ja terve maailma loomine – võib sama öelda ka põlismetsa kohta. Metsast suuremat elurikkust Maa pealt naljalt ei leia.

Metsal ja muusikal on suur tõmbejõud. Sisemine tarkus ei ole enamasti seotud millegi saamisega, vaid millestki vabanemisega. Miks see nii on – mine võta kinni! Metsal ja muusikal on vabas­ tav loomus, sest nad on imeliselt lähedal selle nimetule, mida inimene otsib, olgu selle asupaik siin­ või sealpool maagilise tähenduse piiri. Nii metsas kui muusikas on midagi üle­inimlikku, inimene ei saa neid päris lõpuni mõista. Ja üksnes sellega, mida ei saa lõpuni mõista, võib tunda tõelist osadust. Miks see nii on – mine võta kinni!

Kahekümne esimesest sajandist on minevikku libisenud paarkümmend aastat. Selle aja jooksul, mil inimene on maa peal kõndinud, ei ole loodus kunagi varem olnud nii trööstitus seisus kui praegu. See aeg, kus metsa oli veel võimalik kaitsta terve mõistuse abil, on nähtavasti juba möödas. Ei Eestis ega Amazo­ nases pole võib­olla enam suurt midagi ära teha.

Ent muusika ei ole oma olemuselt ratsionaalne, see on rohkem südameasi ja parimal juhul isegi maagiline toiming. Ja just nimelt seepärast ulatub tema mõju ka nende väravate taha, kust terve mõistus enam edasi ei pääse.

Kui inimene ja mets kohtuvad, siis mets taganeb. Nii on läinud Euroopas, nii on läinud Aasias ja Aafrikas, nii kipub minema ka Lõuna­Ameerikas. Ent kui inimkond kohtub Metsaga, siis vangub inimkond.

Niisiis on mets tugevam kui inimene. Ja see teadmine paneb ka selle muusika loitsuna helisema: siin on kurbust, on ilu, on võitjate jõurikast pühitsust. See on laul, mida mets laulab inime­ sele, laulab ilusalt ja pööraselt nagu Vanaisa, sest metsad olid olemas enne inimesi ja saavad olema ka pärast neid.

Nii on Metsa Kene eelkõige tähendamissõna. Kel kõrvad, see kuuleb; kel tarkust, see taipab.

VALDUR MIKITA

MARI KALKUN on Võrumaa juurtega muusik, laulja ja looja, kelle muusika tunnussõnaks on vahetu. Tema meeldejäävad meloodiad ja ruumilised helimaastikud on inspireeritud eesti luulest ja loodusest, regilaulust ja elust enesest. Ta käsitseb erinevaid pille – kandleid, akordioni, kitarri ja klaverit –, ent eeskätt tunneb Mari ära tema vägeva hääle järgi.

Mari Kalkun

Laulja ja kannel

TRIINU TAUL on ainulaadne laulja, muusik, pärimusmuusik, kes omab tugevat sidet oma juurte ja loodusega. Tema lauluhääl on kordumatu, selle kõlas peegeldub ürgsete loodusrahvaste teadvus ning müstilised dimensioonid. Triinu muusika on nagu killuke lopsakat ürgloodust. See on hetk , kus vaikib meel ja rahunevad mõtted, et leida end lähemal oma loomulikule olemusele ja olemisele.

Triinu Taul

Laulja

JAREK KASAR (esinejanimega Chalice) on eesti helilooja, laulja ja sõnadekirjutaja. Muusikukarjääri alustas ta räpparina, kuid tema muusikalistes katsetustes on segatud elektrooniliste ja sageli eklektiliste kompositsioonidena musitseerimistraditsioone üle maailma, alates Aafrika päritolu rahvamuusikast kuni tänapäevase elektroonilise rokini välja.

Jarek Kasar

Laulja

LIISI KOIKSON on üks Eestis armastatumaid lauljatare, kes alustas oma karjääri juba teismelisena laste laulukonkursil. Liisil on ilmunud mitmeid albumit ning ta on osalenud lugematutes projektides kuhu on kinkinud oma imelise hääle ja olemuse. UURI LISA

Liisi Koikson

Laulja

MICK PEDAJA on laulja, muusik, helilooja, kelle imelised helimaastikud on haaranud publikut nii kontserdilavadel, kui filmimuusikas. Micku on enamjaolt inspireerinud loodus, inimesed ning elulised situatsioonid ja helid tema ümber. Võib öelda, et tema muusika räägibki elust. UURI LISA

Mick Pedaja

Laulja

INDREK TAMMOJA (esinejanimega RÄNDAJA) on emakeelse kitarrimuusika looja, kes põimib oma lauludeks olemise lihtsuse ja sügava loodusest inspireeritud puudutuse. Indrek kannab endaga ka põlisrahvaste ja maailmamuusikat. UURI LISA

Indrek Tammoja

Laulja

KRISTIN KALNAPENK on uue põlvkonna Eesti lauljatare, laululoojaid, kelle lugudes vemmeldab nii Hipsaania temperament, kui jazz, soulilik tundlikkus. Kristinit iseloomustab imepärane artistlikkus ja suurepärane hääl, mis ei jäta ühtegi kuulajat puudutamata. UURI LISA

Kristin Kalnapenk

Laulja

PUULUUP koosneb kahest ülikonnas mehest: Ramo Teder, kes on sooloartistina Pastacas ja Marko Veisson, kes on ka antropoloog ja õppejõud. Hiiu kandleid elektroonikaga ristav Puuluup kõigub pärimuse ja uute muusikastiilide piiril, flirtides maailmamuusika, undergroundi ja popiga. UURI LISA

Puuluup

Bänd

EDUARDO AGNI on Brasiiliast pärit muusik, helilooja ja produtsent, kes on tuntub oma eripärase kitarrimängimise stiili poolest mida kutsutakse "hammering". Eduardo põimib oma loomingusse Brasiilia põlisrahvase muusikast inspireeritud töötlusi. UURI LISA

Eduardo Agni

Laulja, kitarr ja löökpillid

TXANA BANE on Amazonase Huni Kuin hõimu noor liider, kes on pärinud oma esiisade traditsioonilised laulud ja oskuse neid maagilisel viisil inimeste südamesse viia. Txana kannab endaga inimliku armastuse ja vihmametsade hoidmise sõnumit.

Txana Bane

Laulja, Huni Kuin hõimuliider

SHAWAN CAWANBYS on Brasiilia Amazonase Shawandawa hõimu esindaja, samuti uue põlvkonna liider, kes kannab endaga väekaid loitse ning sõnumit vihmametsi hoida ja põlisrahvaste kultuure säilitada.

Shawan Cawanbys

Laulja, Amazonase hõimuliider

EMMA JOHANNA LEPASOO on noor laulja ja laulukirjutaja, kelle sametine hääl julgustab sügavalt iseendasse vaatama. Emma põhiinstrument on klaver, kuid saadab end ka kitarril või ukuleelel. 2020 aasta augustis ilmus Emma debüütalbum "Armastuse hiis". UURI LISA

Emma Johanna Lepasoo

Laulja

esineja 14

Mihkel Mälgand

Kontrabass
esineja 16

Raun Juurikas

Klaver
esineja 21

Txai Fernando

Löökpillid
esineja 6

Johanna Mängel

Tšello
esineja 23

Martin-Eero Kõressaar

Kontrabass
esineja 8

Liisi Kibuspuu

Flööt
esineja 11

Meister Jaan

Parmupill
esineja 28

Manuel Pessoa

Flööt
esineja 3

Elina Naan

Eestikeelne palve
esineja 29

Seto Laulumehed

Lauljad
esineja 24

Peeter Salmela

Heliinseneer
esineja 30

Laulupesa

Lauljad